5 września uczniowie klas VIIIB i VIB włączyli się do XI edycji „Narodowego czytania”, poznając balladę Adama Mickiewicza pt. „Lilije”.
Tekst w całości aktorsko przeczytała p. K. Jaworska. Następnie uczniowie zgłębili podstawowe cechy gatunkowe ballady i elementy biografii autora „Pana Tadeusza”. Zwrócono uwagę na fakt, że poeta wydał swój pierwszy tomik wierszy 200 lat temu i miał wtedy 24 lata.
Uczniowie dowiedzieli się, że debiutancki tomik A. Mickiewicza nosił tytuł „Ballady i romanse” i nazywa się go również tomem pierwszym – wileńskim.
Ciekawostką na lekcji była informacja o aktualnych cenach oryginału pierwszego wydania  debiutanckiego zbioru wierszy A. Mickiewicza z 1822r. Okazało się, że ten biały kruk pojawił się na aukcji w październiku 2021r. Cenę wywoławczą ustalono na 36 tys. zł, a książka została sprzedana za ponad 71 tys. zł!
Szkoda że nasz narodowy wieszcz nie mógł sam sprzedać tego tomiku :-)

kj

[Źródło grafiki]