13 kwietnia obchodzimy w Polsce Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej. Z tej okazji wzięliśmy udział w uroczystości, która odbyła się na Placu Teodora Stosika przy Dębach Katyńskich. Licznie zgromadzone delegacje władz miasta, instytucji, zakładów pracy i szkół wysłuchały rysu historycznego o zbrodni katyńskiej, wzięły udział w Apelu Pamięci. Uczniowie „jedynki” zaprezentowali program artystyczny, na który złożyły się wiersze przeplatane informacjami o Golgocie Wschodu i piosenka o Ojczyźnie, pięknie wykonana przez Zuzię. Zgromadzeni złożyli wiązanki kwiatów i zapalili znicze pod Dębami Katyńskimi.
Uroczystość 13 kwietnia jest szczególnie bliska społeczności „jedynki”, ponieważ pierwsze cztery zawierciańskie Dęby Pamięci zostały posadzone przez uczniów dawnego Gimnazjum nr 1. Dwa rosną przed budynkiem naszej szkoły i są poświęcone zawierciańskim nauczycielom, którzy zostali zamordowani przez Rosjan w 1940, a dwa rosną właśnie na Placu Stosika.
mp